Życie w tweedzie

Od jakiegoś czasu myślałam o pogodzeniu tego, czym zajmuję się zawodowo z szyciem. Tak urodził się w mojej głowie cykl wpisów – Modna książka. Jak nazwa bynajmniej nie wskazuje, w luźny sposób będzie on dotyczył ubrań, które przewijają się na kartach rozmaitych książek. Nie wiem jak długo potrwa, ale wstępnie zakładam, że długo, bo temat jest niewyczerpany.

Na pierwszy ogień (choć w przypadku książek, to dość niefortunne określenie) pójdzie „Sto dni bez słońca” Wita Szostaka.

Wspo­mnia­łem, że na par­te­rze znaj­do­wał się sklep z twe­edem.(…)
Do tegoż skle­piku i zakładu kra­wiec­kiego w jed­nym skie­ro­wa­łem swoje kroki dru­giego dnia po przy­by­ciu. Nie byłem jakoś szcze­gól­nie zain­te­re­so­wany twe­edem, ale w New­port nie znaj­dziemy wielu rze­czy do zoba­cze­nia. Naci­sną­łem klamkę i wsze­dłem w cia­sny świat zie­lo­nych mary­na­rek i brą­zo­wych kami­ze­lek. Na pół­kach po lewej stro­nie leżały bele mate­riału, a po pra­wej, na wie­sza­kach, wisiały gotowe ubra­nia. Pomię­dzy tym wszyst­kim pozna­łem ją.
Wit Szostak „Sto dni bez słońca”

Zapowiada się harlequinowo, ale nie jest to początek historii namiętnej miłości, lecz raczej dość żałosnej historii niemłodego już nieudacznika… doktora polonistyki. Doktor ów przyjeżdża na wymianę uniwersytecką niemalże do ojczyzny tweedu – na, leżące nieopodal Szkocji, choć nieistniejące na mapach wyspy, Finnegany. Tam, wyśmiewany przez wszystkich, nieustannie robi z siebie przykrą karykaturę człowieka, a wszystko to z tweedem w tle.

Tweed – sławna m. in. dzięki Sherlockowi Holmesowi tkanina wełniana – pochodzi ze Szkocji. Najczęściej możemy spotkać się z tweedem w tzw. jodełkę. Nieraz, buszując po sklepach z tkaninami słyszę pytania kupujących: „Czy jodełka jeszcze modna?” Umiecham się wtedy pod nosem, a ostatnio przychodzi mi do głowy też „Sto dni bez słońca”.

Szkoci mają ewidentne zamiłowanie do słowa Tweed. Mają nawet taką rzekę, choć trudno mi orzec, czy ma ona jakiś związek z wełenką… może okoliczne owce lubiły moczyć nogi w tej rzece… Choć wydaje mi się, że owce generalnie nie lubią się moczyć.

Więcej o tweedzie można sobie poczytać tu: http://prochnik.pl/blogi/klasyczna-elegancja/jesien-to-czas-na-tweed/ – ciekawy tekst.

Tweed, jak wszystko, może być modny i niemodny.
Takie marynary a’la podstarzały profesor nie podobają mi się.

barva-harris-tweed-jacket-l

A z drugiej strony, miło czasem zobaczyć na ulicy takiego nieco przestylizowanego pana.

Tweed suit with plus fours from Dashing Tweeds

Byle nie za często!

Znalazłam też ciekawe, nowoczesne zastosowanie tweedu.
Na trampkach.

tweed-hi-top-sneakers-2

Może pasowałaby do nich taka „Holmesówka”?

tweed_deerstalker_hat_1w-1h

A jak Wam się podoba House w tweedzie?

House-and-Sherlock-sherlock-holmes-6569249-1100-1346

A tu inny tweedowy gadżet:

pol_pm_Sluchawki-Urbanears-Plattan-Tweed-981_4

Poniżej mamy klasyczny przykład zaawansowanej tweedomanii. To uczestnicy retro-rajdu rowerowego, który jest chyba świetnym przykładem tego, że tweed wrócił do łask. Przynajmniej w pewnych kręgach.

Tweed-78_404323b

Panie w tweedzie – prosto od Chanel

tweedjacket

W stylizacjach z przełomu XIX i XX wieku (aż po lata 40.) tweed szalenie mi się podoba. Mój płaszcz (choć bawełniany) też ma taki typowo tweedowy wzór.
A Wy widzicie się w tweedzie?

Źródła zdjęć: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Bez tytułu

Reklamy

11 uwag do wpisu “Życie w tweedzie

 1. Ja się bardzo widzę w tweedzie, od paru sezonów mam tweedową spódniczkę ołówkową. Poza tym w toku mam taką z koła w kolorze morskiej zieleni, ale chyba musi poczekać na jesień. Bardzo ciekawy cykl, Modna Książka… Czekam na kolejne odcinki. Ciekawi mnie jaki zawód „popełniasz” w czasie gdy nie szyjesz, który w dodatku ma związek z książkami? Może taki jak ja? :>

  • Jestem polonistką, na razie jeszcze plączę się po uczelni, myśląc o doktoracie, ale wkrótce pewnie zacznę uczyć…albo szyć na pełny etat :) Cieszę się, że pomysł z cyklem Ci się podoba :D A ty, czym książkowym się zajmujesz? :>

  • Moda wraca co chwilę, zwłaszcza teraz mamy w modzie tak szalony mix, że właściwie wszystko w jakimś stopniu jest obecne. :) Studia? No przecież to było wczoraj! ;)

  • Dla mnie nie muszą – bardzo lubię być retro…ale tak konkretnie retro – cofnąć się o 100 lat np.

 2. Lubię tweed, ale rzeczywiście taka obszerna marynarka „profesorska” trochę przeraża :) Mnie się podobają tweedowe ubrania nawiązujące do tematyki „weekendu na wsi”, czyli skrojone niczym stroje do jazdy konnej, trochę takie vintage, ładnie dopasowane, wykończone imitacją skóry czy (w wersji zimowej) sztucznym futerkiem.
  Czekam na kolejne odcinki cyklu! Taki cykl to miód na moje serce :)

  • Cieszę się, że przypadł Ci do gustu :) Faktycznie stylizacje, o których mówisz są świetne, choć raczej niemożliwym jest spotkać je tu w Polsce, w mieście…może to i lepiej, powinny pasować do otoczenia :D

  • Haha, w mieście to chyba tylko w poniedziałek rano, by wszyscy wiedzieli, że przyjechałem/-am prosto z weekendu na wsi :) Na mojej wsi królują spodnie z dresu bez lampasów, choć ostatnio widziałam pana ubranego w czapsy, który przejechał odbrać dziecko ze szkoły. Hmm… za chwilę okaże się, że tweed jest ok, tylko nie ma gdzie go nosić :D

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s